Старшая группа № 3 (с белорусским языком обучения) © Ясли-сад № 2 г.Барановичи

Старшая группа № 3 (с белорусским языком обучения)

Узрост выхаванцаў: з 5 да 6 гадоў

Рэжым работы групы: 7.45 – 16.45

З вашымі дзецьмі працуюць

Выхавальнік дашкольнай адукацыі

Дземінціенка Марына Анатольеўна

Вышэйшая адукацыя "Беларуская мова і літаратура"

Другая кваліфікацыйная катэгорыя

Выхавальнік дашкольнай адукацыі

Стральчук Дзіяна Сяргееўна

Вывэйшая адукацыя, спецыяльнасць "Дашкольная адукацыя"

Магістр педагагічных навук

Памочнік выхавальніка

Хацько Жанна Мікалаеўна

Наш дэвіз:

“Не проста ў словы я гуляю- на роднай мове размаўляю”

Мы працуем па вучебнай праграме дашкольнай адукацыі, мэтай якой з’яўляецца рознабаковае развіццё і сацыялізацыя дзіцяці дашкольнага ўзросту .

Адукацыйны працэс ажыццяўляецца з выкарыстаннем тэхналогіі працэса беларуска-моўнага развіцця дашкалят і навучання грамаце ва ўмовах двухмоўя (і. С. Старжынскай).

Дасягненні ўзросту:

Дзеці валодаюць усімі асноўнымі рухамі (хада, бег, скачкі, лажанне, кіданне), праяўляюць цікавасць да рухомых гульняў з аднагодкамі. Самастойна мыюць рукі і твар, карыстаюцца расчоскай, насоўкай, туалетам, пад наглядам дарослага чысцяць зубы, правільна карыстаюцца сталовай і чайнай лыжкамі,відэльцам,акуратна ядуць. Знаёмыя з маўленчым этыкетам: выкарыстоўваюць ветлівыя звароты мовы ў зносінах адзін з адным і дарослымі. Маюць элементарныя ўяўленні аб пажарнай бяспекі. Параўноўваюць і групуюць прадметы па колеры, форме, матэрыялу. Пад кіраўніцтвам педагога ўдзельнічаюць у навядзенні парадку ў групе.
Актыўна эксперыментуюць ў практычнай дзейнасці (з вадой, пяском і снегам) .У казцы адрозніваюць чароўнае і рэальнае, дрэнных і добрых герояў. Заўважаюць змены ў навакольным. Здольныя да працяглага засяроджвання на аб'екце, назіранні за з'явамі прыроды, паводзінамі жывёл, працай транспарту.Запамінаюць слоўны эмацыйна-насычаны матэрыял (казкі, пацешкі, лічылкі) .Выкарыстоўваюць прыёмы стварэння вобразаў ва ўяўленні.

Маюць уяуленні аб частках сутак, часах года. Адрозніваюць і называюць хатніх і дзікіх жывёл і іх дзіцянятаў. Звяртаюць увагу на яркія сезонныя праявы ў свеце раслін і жывёл. Ўжываюць розныя часціны мовы. Правільна называюць прадметы, вылучаюць характэрныя прыкметы і якасці. Разумеюць і ўжываюць абагульняючыя паняцці. Правільна прамаўляюць галосныя гукі. Адказваюць на пытанні па змесце карціны. Праяўляюць жаданне выказаць у малюнку сваё стаўленне да прадметаў; карыстаюцца пэндзлем, фарбай, правільна трымаюць аловак і малюе ім.Лепяць прадметы на прапанаваную тэму.

Валодаюць навыкамі стварэння аплікацыі з розных матэрыялаў простымі спосабамі -абразання, разразання, выразання па контуры. Канструююць найпростыя пабудовы, сюжэты, па ўзоры. Праяўляюць эмацыйную спагадлівасць на музыку. Адрозніваюць эмацыянальны змест музыкі. Выконваюць эмацыйныя папеўкі і песні з музычным суправаджэннем і без яго. Выконваюць элементарныя рухі ў скоках і вобразных танцах.Праяўляюць цікавасць да дзеянняў з дзіцячымі музычнымі інструментамі і цацкамі.

Навучанне дзяцей дашкольнага ўзросту беларускай мове ва ўмовах білінгвальнай адукацыі (Дзіна Дубініна,кандыдат педагагічных навук, дацэнт)

Беларусам я радзіўся, беларусам буду жыць.

Беларускую зямельку буду шчыра я любіць!

Свет вялікі… Словы, словы.

Колькі іх і не злічыць!

Мы прыйшлі ў кнігарню-

На паліцах – безліч кніг!

Тоўстых, тонкіх- розных самых,

Цэлы свет у кніжках тых.

Весела ў садзе ў нас,
Тут праводзім час проста клас!
Тут мы гуляем з сябрамі,
Весялімся і гуляем.

Вельмі любім майстраваць!
Тут нам трэба спрыт!
Пэндзлік трэба нам трымаць
Правільна і спрытна!
Будуем чыгунку Збіраем насенне з кветак

Мы дапамагаем адзін аднаму -
У нас усё атрымліваецца!
Паглядзіце ўсе на нас!
Бачыце-стараемся!
Вельмі весела ў садзе
З радасцю іду туды,
Каб цэлы дзень гуляць,
Бегаць, спяваць і танцаваць
Заспявалі ля крыніцы
Жаўтагрудыя сініцы:
Віць-віць-віць.
Хто хоча піць,
Хай сюды бяжыць, ляціць.
Купляйце беларускае! Хлеб усяму галава

Паспяшайся ў наш звярынец! Не чакай, пакуль зачыняць! Тут з'явіліся звяры- клапатлівыя сябры

Усім дзяўчынкам на планеце

Пажадаем дабрыні,

Хай вам сонца ярчэй свеціць,

І спраўджваюцца мары!

Сонейка ў акно стукаецца,

Распускаюцца кветкі,

Жанчын я віншую ўсіх,

Усім дабра і прыгажосці!

Мы жадаем нашым мамам

Шмат шчасця і цяпла,

Жаночае свята - гэта радасць,

Бо для Вас прыйшла вясна!

Чаканне ... нецярпенне…

Хутка. Хутка Дзень Нараджэньня!

Хутка. Хутка пачастункі,

Віншавання і пірог.

А пакуль... падрыхтоўкі.

Чаканне. Нецярпенне.

Таму што Дзень Нараджэння

Раз у годзе і толькі ў тэрмін.

З днем нараджэння віншуюць Маша і Мядзведзь.